Nowości
  • Mamy kocięta

    Uwaga! Mamy w hodowli śliczne kocięta, które aktualnie szukają swoich kochających domów.

Wizyt
Dzisiaj: 2Wszystkich: 17786

O rasie

Charakter

Kot brytyjski krótkowłosy jest kotem inteligentnym, o silnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Nigdy nie bywa natrętny – wręcz zachowuje pewien dystans i powściągliwość w kontaktach z domownikami. Z jednej strony potrzebuje bliskości człowieka, z drugiej zaś – żyje nieco z boku. Zwykle wybiera jedną osobę, którą obdarza szczególnymi względami. Rzadko się odzywa, chyba, że dopomina się o ulubiony smakołyk lub codzienną porcję pieszczot. Lubi być głaskany, ale nie przepada za noszeniem na rękach.

Kot brytyjski jest kotem przyjacielskim, spokojnym i cierpliwym. Nie zdarza mu się zachowywać agresywnie, dlatego nadaje się na towarzysza dla starszych dzieci. Wesoły, chętnie się bawi, potrafi sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dosyć żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.

Jest kotem odważnym, towarzyskim i niekonfliktowym. Żyje w zgodzie z innymi zwierzętami – hodowcy radzą nawet, aby nie wychowywał się samotnie. Nie domaga się wychodzenia na spacery i woli życie w domowym zaciszu. Nie wykazuje nadmiernych skłonności do wspinania się.

Koty brytyjskie są zdrową rasą,  ale jak w przypadku każdego kota nie można wykluczyć wypadku lub choroby.

Żywienie

Kot brytyjski powinien być żywiony wysokiej jakości pokarmem, gotowym lub naturalnym typu BARF. Oczywiście koty kastrowane i sterylizowane powinny otrzymywać specjalny pokarm dla kastratów. Od czasu do czasu warto podawać specjalne pasty odkłaczające oraz specjalny pokarm, który zawiera składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym.

Koty brytyjskie bardzo lubią jeść, a w efekcie szybko tyją, dlatego należy bardziej niż u innych ras pilnować diety.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jest łatwa – ogranicza się do regularnego wyczesywania sierści w okresach linienia, sprawdzania uszu i przycinania pazurów.

Należy też regularnie przemywać oczy. Kot brytyjski należy do ras ze skróconym pyszczkiem, dlatego mogą mu bardziej łzawić oczy, zdarza się też zarośnięcie kanalików łzowych.

Zalety

  • rasa bardzo zdrowa i odporna
  • futro łatwe w pielęgnacji
  • spokojny i nienachalny, lubi być blisko człowieka
  • idealny kot rodzinny – lubi dzieci
  • nadaje się dla seniorów
  • dogada się zarówno z innym kotem, jak i z psem
  • nie potrzebuje dużo przestrzeni – odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu
Facebook